Veterinární klinika ANVET

604 413 213

Meduňková 9, Brno - Ivanovice

mapa

Příjezd autem:

Na čtyřproudové silnici z Brna směrem na Svitavy sjezd Globus. Na kruhovém objezdu směr Ivanovice, na následující křižovatce doprava směr Česká a v polovině kopce odbočíte vlevo do ulice Hřebíčková. Po levé straně je ulice Meduňková.

Příjezd MHD:

Z konečné zastávky tramvaje č. 1 v Řečkovicích a nebo od Semilassa autobusem 41 nebo 71. Z autobusu vystoupíte na zastávce Příjezdová, odkud je to jen tři minuty chůze.

Artróza - časté onemocnění kloubů u psa a kočky

Artróza (osteoartritis, degenerativní kloubní onemocnění) patří mezi nejčastější onemocnění kloubů u psů a koček. Nemoc je provázena bolestí a poruchami pohybu.Nejčastěji bývá diagnostikována v seniorském věku, ale výskyt je možný i u mladých jedinců. Artróza je progresivní proces, který nelze vyléčit, ale je možné ho zpomalit a tím pak zkvalitnit život postiženého zvířete.

Jak artróza vlastně vzniká?

Je to následek působení sil na kloub, které jsou pro ten určitý kloub neúnosné. Taková situace nastává, když je neadekvátně působeno na nemocný kloub, např. nevhodným pohybem nebo vysokou hmotností. Druhá možnost je, působení neadekvátních sil na původně zdravý kloub například následkem úrazu.

Stavy, jejichž následkem může být artróza:

Artróza - časté onemocnění kloubů u psa a kočky

Při artróze dochází k destrukčním změnám kloubních struktur, jako je kloubní chrupavka, kloubní tekutina, kost. Dochází k zánětu. Následně pozorujeme zvětšení kloubu. Kost reaguje tvorbou výrůstků a následuje omezení rozsahu pohybu postiženého kloubu.

Artróza probíhá dlouhodobě, stav se postupem času zhoršuje. Úkolem majitele a veterinárního lékaře je proces co nejvíce zpomalit. U této nemoci není výjimkou ani stav akutního zhoršení. V takovém případě může mít majitel pocit, že se jedná o ochrnutí. Zvíře často není ochotno z důvodu bolesti ani vstát. Onemocnění je provázeno ztuhlostí kloubů po odpočinku a po mírném pohybu to zvíře jakoby rozchází. Postižení jedinci nemají chuť k pohybu, který dříve nebyl problém, odmítají vyskočit do auta, chůzi po schodech a podobně. V pokročilém stavu dochází k úbytku svalové hmoty z nečinnosti.

Stav zhoršuje neadekvátní zátěž, změny počasí, prochlazení, stoupající tělesná hmotnost. Ráda bych upozornila na specifické projevy u koček. Kočka nenaříká, kulhání ne nepodobá kulhání u psa, končetiny většinou nezvedá.

Obvykle je změněn způsob pohybu a často i nevýrazně. Neznamená to ale, že nemá bolesti.

Jak diagnostikujeme artrózu?

Prvním bodem je pozorování majitele a popis příznaků. Dále následuje klinické vyšetření - prohlídka. Velice důležité jsou rentgenové snímky, které ukazují specifické změny na pohybovém aparátu. Vyšetření může být doplněno punkcí kloubu a vyšetřením kloubní tekutiny.

Jak přistupovat k takto nemocnému zvířeti?

Základem je vhodný životní styl. Jedná se zejména o způsob pohybu a udržení odpovídající tělesné hmotnosti. Toto je již trvalé opatření. Pohyb by měl být kontrolovaný, často jen na vodítku a bez přetěžování. Veterinární lékař doporučí zátěž dle konkrétního případu. Lze využít i různá cvičení a prostředky fyzioterapie. Obézní jedinci musí upravit svou hmotnost. Hubnutí má být pod odborným vedením. Hladovění a nevhodná skladba potravy spíše uškodí. Vhodná potrava šetří orgány, zejména játra a ledviny. Dále podporuje úbytek tuků a ne svalů, které potřebujeme. Důležité je optimální tělesnou hmotnost udržet a nedostávat se do bludného kruhu - obezita - horší pohyb-bolest-pokračující devastace kloubu-nové úsilí o změnu životního stylu za zhoršených podmínek.

Léčba pacientů s artrózou spočívá zejména v odborné pomoci v udržení kondice zvířete, akutní bolest je tlumena protizánětlivými léky. Tyto mají být ordinovány uvážlivě na nejkratší možný čas a spolu s ochrannými léčivy na zažívací aparát. Tlumíme tak případné nežádoucí účinky. Dalším pomocníkem v léčbě jsou tzv. kloubní výživy. Kloubní výživy jsou určeny k dlouhodobému podávání. Jedná se o bezpečné produkty, vedlejší účinky nepozorujeme. Existují ve formě tablet, sirupů a nebo případně jsou i sypké.

Dodávají do kloubů látky, které jsou v nich přirozeně přítomné, zlepšují pružnost chrupavek a vazů. Působí protizánětlivě a zpomalují tak rozvoj výše popsaných destruktivních změn kloubů.

Důležité je pamatovat,že pokud se zvířeti uleví, neznamená to, že majitel přestane dodržovat doporučení veterináře. Právě naopak. Jedná se o celoživotní onemocnění,ale máme možnosti ho úspěšně kontrolovat.

MVDr. Alena Ansorgová

Rodinná
atmosféra

Osobní a
citlivý přístup

Přijímáme
platební karty

Váš prohlížeč je zastaralý a není podporován!Aktualizujte svůj prohlížeč na aktuální verzi. (např. MS Edge, Chrome, Firefox, ...)

ANVET - Veterinární klinika
MVDr. Alena Ansorgová
Meduňková 9
621 00, Brno - Ivanovice
603 780 480
klinika@anvet.cz