Veterinární klinika ANVET

604 413 213

Meduňková 9, Brno - Ivanovice

mapa

Příjezd autem:

Na čtyřproudové silnici z Brna směrem na Svitavy sjezd Globus. Na kruhovém objezdu směr Ivanovice, na následující křižovatce doprava směr Česká a v polovině kopce odbočíte vlevo do ulice Hřebíčková. Po levé straně je ulice Meduňková.

Příjezd MHD:

Z konečné zastávky tramvaje č. 1 v Řečkovicích a nebo od Semilassa autobusem 41 nebo 71. Z autobusu vystoupíte na zastávce Příjezdová, odkud je to jen tři minuty chůze.

Péče o psa a kočku v seniorském věku

S přibývajícím věkem našich čtyřnohých společníků je zvýšená pravděpodobnost výskytu určitých chorob. Některé mají skrytý průběh, u jiných nemusí být zpočátku výrazné projevy. Majitel si často řekne: „ To už bude tím věkem.“ Takové zvíře se pak dostane k vyšetření ve stavu náhlého zhoršení již probíhající choroby, kdy už může být těžké pomoci. Mnohé z chorob, pokud jsou včas odhaleny, je možné úplně vyléčit nebo účinně kontrolovat a zlepšit život nemocnému zvířeti.

Péče o psa a kočku v seniorském věku

Kdy je zvíře vlastně seniorem?

Seniorský věk je rozdílný podle obvyklé hmotnosti, která je charakteristická pro druh a plemeno zvířete.

Malý pes do 10 kg : od 8 let
Střední pes 10-25 kg: od 8 let
Velký pes 25-40 kg: od 7 let
Obří pes nad 45 kg: od 6 let
Kočky: od 8 let

Čeho bychom si měli na svém zvířeti všímat?

V seniorském věku může být pes či kočka více unavený. Únava je obecný příznak, který směřuje na více onemocnění. Příkladem je nemocné srdíčko nebo nemocné klouby. Můžeme si všimnout, že zvíře častěji odpočívá, dříve se zadýchá, někdy nerado skáče. Jsou také situace, že se pohybu začne bát a odmítá vyskočit na pohovku nebo jít po schodech.

Další důležitý projev je kašel. Kašlání lze zaznamenat nejčastěji v noci, po ránu, po odpočinku nebo při zátěži.

Projevem nemocí je také zvýšené pití a zvýšené močení. Tento příznak provází zánětlivá onemocnění močového aparátu, onemocnění jater, ledvin, dělohy a mnohé hormonální poruchy.

U zvířat, podobně jako u lidí, se vyskytuje cukrovka. O zdravotním stavu zvířete vypovídá chuť k jídlu. Snížení příjmu potravy, provází onemocnění ledvin, zažívací poruchy nebo probíhající nádorová onemocnění. Zvýšení příjmu potravy bývá projevem hormonálních poruch.

U psů samčího pohlaví můžeme pozorovat potíže s odchodem stolice, které se vyskytují při nemocech prostaty. Zvíře s nemocnou prostatou může mít také krev v moči, kterou lze pozorovat přímo, nebo bývá odhalena až při vyšetření moči na prohlídce.

U fen, které nebyly kastrovány, je nebezpečí zánětu dělohy. Příznaky tohoto onemocnění mohou být zpočátku nevýrazné. Příkladem může být opět zvýšené pití a močení, únava, zvracení. Zánět dělohy, pokud není včas léčen, může ohrozit fenu na životě. U fen i u koček je nutné sledovat stav mléčné žlázy. Nádorové bujení v této oblasti je velmi častým jevem. Obecně platí, čím dříve je nádor odhalen a léčen, tím je větší naděje na zvládání choroby.

Majitelé si často mohou uvědomit, že zvíře vykazuje zápach z tlamy. Příčina tohoto mnohdy dosti nepříjemného projevu bývá v onemocnění zubů a dásní, ale také v onemocnění ledvin.

Také bychom si měli všímat celkového vzhledu svého zvířecího společníka. Důležitým obrazem zdravotního stavu je kvalita srsti, která má být lesklá, nelámavá, v odpovídající hustotě podle plemene.

Dále sledujeme výživný stav. Nežádoucí je neadekvátní hubnutí a úbytek svalové hmoty. Tento projev bývá při průběhu skryté choroby a při oslabení organismu. Nezvyklý nárůst hmotnosti a zvětšení břicha provází hormonální poruchy a nádory. Samostatnou kapitolou je obezita, která provází psy a kočky dnes už jako civilizační choroba a ohrožuje jejich zdraví podobně jako lidem.

Významnou oblastí v péči o seniory je pohybový aparát. Nemoci kostí a kloubů se nejčastěji projeví různými stupni kulhání. Pozorujeme také otoky a bolest při pasivním pohybu s končetinou. Artroza trápí pejsky téměř všech plemen, nemusí se jednat pouze o velká a obří, jak je všeobecně známo. Poslední studie prokázaly i výskyt artrozy u koček. Kočky však mají jiný mechanismus pohybu než pes, proto nebývá pro majitele tento problém na první pohled viditelný.

Co bychom měli pro své zvíře dělat, abychom nic nezanedbali?

Základem je všímat si projevů a změn na svém zvířeti a konzultovat je s veterinárním lékařem Vašeho zvířátka. Obvyklou praxí je klinické vyšetření při každém očkování a preventivní pohlídky. Pro potřeby zvířat s přibývajícím věkem je určena tzv. seniorská prohlídka. Při seniorské prohlídce je úkolem veterinárního lékaře odhalit případné problémy a doporučit majiteli další postup pro to, aby život zvířecího člena rodiny nebyl zbytečně zkracován a aby kvalita jeho života byla co nejlepší.

MVDr. Alena Ansorgová

senior

Rodinná
atmosféra

Osobní a
citlivý přístup

Přijímáme
platební karty

Váš prohlížeč je zastaralý a není podporován!Aktualizujte svůj prohlížeč na aktuální verzi. (např. MS Edge, Chrome, Firefox, ...)

ANVET - Veterinární klinika
MVDr. Alena Ansorgová
Meduňková 9
621 00, Brno - Ivanovice
603 780 480
klinika@anvet.cz