Veterinární klinika ANVET

604 413 213

Meduňková 9, Brno - Ivanovice

mapa

Příjezd autem:

Na čtyřproudové silnici z Brna směrem na Svitavy sjezd Globus. Na kruhovém objezdu směr Ivanovice, na následující křižovatce doprava směr Česká a v polovině kopce odbočíte vlevo do ulice Hřebíčková. Po levé straně je ulice Meduňková.

Příjezd MHD:

Z konečné zastávky tramvaje č. 1 v Řečkovicích a nebo od Semilassa autobusem 41 nebo 71. Z autobusu vystoupíte na zastávce Příjezdová, odkud je to jen tři minuty chůze.

Péče o zuby psa a kočky

U psa a kočky se na rozdíl od lidí nesetkáváme často se zubním kazem, ale velkým problémem je zubní plak a zubní kámen. Následně vznikají zánětlivá onemocnění dásní, která nazýváme periodontální onemocnění. Tento problém se týká zejména malých plemen psů s tělesnou hmotností menší než 10 kg.

Zubní plak obsahuje bakterie, složky slin a tkáňové tekutiny. Vytváří na zubech povlak, na který se nabalují další bakterie z prostředí. Během krátkého času, řádově v týdnech, dochází k mineralizaci plaku a vzniká zubní kámen.Opět se zde uplatňují bakterie, složky slin a potravy. Na vzniklý zubní kámen se vrství nový plak, který je v těsném kontaktu s dásní. V takovém prostředí dochází k zánětu dásní a k porušení spojení dásně a zubu. Proces postupuje poškozením kostního podkladu.

Péče o zuby psa a kočky

Prvním projevem onemocnění je zápach z tlamy. Postupně se projevuje bolest, zvíře hůře přijímá krmivo, začne být citlivé na dotek v oblasti čelistí. Pokročilejší infekce zubů mohou být spojeny s bolestivým zduřením na tváři pod okem. Můžeme pozorovat uvolnění zubů. Takto zničené zuby jsou odsouzeny k vytržení. Nepříjemným projevem je také krvácení z dásní, které zejména u starších jedinců může být i většího rozsahu. Infekce v dutině ústní, probíhá často dlouhodobě a je zdrojem bakterií pro celý organismus. Bakterie se mohou usadit i na životně důležitých orgánech jakou jsou ledviny a srdce. Zubní plak a kámen není tedy problém jen estetický.

Jak lze periodontálním onemocněním zabránit nebo mírnit jejich postup?

Základem je hygiena zubů. Od štěněčího věku je dobré naučit sebe i psa, že je potřeba psí zoubky minimálně 2x týdně vyčistit kartáčkem. Lze používat malé kulaté kartáčky, které jsou určeny lidem. Dáváme přednost měkkým kartáčkům. Existují i zubní pasty pro zvířata, které obsahují enzymy.Enzymy napomáhají lépe odstraňovat zubní plak. Tato činnost vyžaduje výdrž a trpělivost ze strany majitele. Každý zub by měl být vyčištěn ze všech stran. Na závěr použijeme desinfekční gel na dásně. Často se setkávám s tím, že se majitelům pravidelné čištění zubů svého psa nedaří zvládat. Tím spíš je pak doporučitelná preventivní kontrola zubů, která probíhá 1x ročně, u seniorů 2x ročně.Pokud je zjištěn zubní kámen, je indikováno jeho odstranění.Zubní kámen se odstraňuje ultrazvukem. Zvíře se na tento výkon krátkodobě, lehce uspí. Celý zákrok obvykle netrvá déle než 30 minut a poté je zvíře probuzeno. Jedná se o velmi běžné ošetření a v dnešní době nemusíme mít strach z tohoto výkonu ani u seniorů. V závažnějších případech závěrem nasazujeme antibiotika. Při pravidelné péči nebývají antibiotika nutná.

Kromě popsaných nejčastěji řešeních případů se setkáváme i s dalšími problémy se zuby. U štěňat sledujeme, zda včas a správně vymění mléčné zuby za trvalé. Poruchy ve výměně bývají obvykle u špičáků. Přetrvávající mléčný špičák by měl být obvykle okolo 7. měsíce věku vytržen. Chyby v přezubení mohou vést k nesprávnému utváření skusu. Období přezubování je náročnější i z hlediska obrany proti infekcím, protože otevřená dáseň může být vstupní branou infekce do organismu. Nenecháváme tedy štěně kousat dřevo a znečištěné předměty.

Dnešní možnosti v zubní péči zvířat jsou téměř stejné jako u lidí. Příkladem je ortodoncie, zabývající se anomáliemi v postavení zubů a jejich reparací, protetika, která se zabývá rekonstrukcí poškozených zubů, dále stomatologická chirurgie, zahrnující chirurgické výkony v dutině ústní a na ni navazujících strukturách, např. extrakce zubu, chirurgické ošetření dásní, měkkého a tvrdého patra a chirurgie čelistí.

MVDr. Alena Ansorgová

Rodinná
atmosféra

Osobní a
citlivý přístup

Přijímáme
platební karty

Váš prohlížeč je zastaralý a není podporován!Aktualizujte svůj prohlížeč na aktuální verzi. (např. MS Edge, Chrome, Firefox, ...)

ANVET - Veterinární klinika
MVDr. Alena Ansorgová
Meduňková 9
621 00, Brno - Ivanovice
603 780 480
klinika@anvet.cz