Veterinární klinika ANVET

604 413 213

Meduňková 9, Brno - Ivanovice

mapa

Příjezd autem:

Na čtyřproudové silnici z Brna směrem na Svitavy sjezd Globus. Na kruhovém objezdu směr Ivanovice, na následující křižovatce doprava směr Česká a v polovině kopce odbočíte vlevo do ulice Hřebíčková. Po levé straně je ulice Meduňková.

Příjezd MHD:

Z konečné zastávky tramvaje č. 1 v Řečkovicích a nebo od Semilassa autobusem 41 nebo 71. Z autobusu vystoupíte na zastávce Příjezdová, odkud je to jen tři minuty chůze.

Preventivní péče u psa a kočky

Každý jistě bude souhlasit s tvrzením, že je mnohem lepší nemocem předcházet, než je následně léčit. Mezi základní preventivní úkony patří očkování proti infekčním chorobám. U psa se jedná o psinku, parvovirozu, adenovirozy, parainfluenzu, leprospirozu a vzteklinu. Kočky očkujeme proti panleukopenii, herpesviroze, kaliciviroze a vzteklině. Vakcíny jsou vyráběny jako vícesložkové, pro zvíře to znamená aplikace jedné injekce s opakováním dle pokynů výrobce konkrétní vakcíny . Očkování proti vzteklině je možné provést samostaně jednosložkovou vakcínou. Pro psy je k dispozici také vakcína proti tetanu a proti původci Borrellii burgdoferi . U koček je možné doplnit preventivní péči o očkování proti FeLV a FIP.

Preventivní péče u psa a kočky

Očkování jako takové je běžný úkon, na který je každý z nás zvyklý. Je dobré vědět, že chráněnost zvířete nespočívá pouze v prosté aplikaci injekce, ale je nutné splnění určitých podmínek. Na začátku je důležité správné zacházení s vakcínou. Vakcínu může poškodit zvýšení vnější teploty vlivem slunečního záření nebo naopak zmrznutí, proto se vakcíny skladují v chladničce v teplotním rozmezí určeným výrobcem očkovací látky. Velmi podstatnou podmínkou je kondice a zdravotní stav zvířete. Zásadně očkujeme zvířata klinicky zdravá a v dobré kondici. Je proto důležité, aby veterinární lékař pečlivě vyslechl od majitele anamnestické údaje (př.: aktivita, příjem krmiva, probíhající léčba) a provedl před očkováním klinické vyšetření - posouzení vnějších projevů a funkcí jednotlivých orgánových systémů pomocí poslechu, pohmatu atd. Po naočkování je podstatné nevystavovat zvíře větší fyzické zátěži a stresům před dosažením plné imunity. Důležité je nezapomínat na preventivní odčervení, které má předcházet vakcinaci minimálně s 10 denním odstupem. Obvyklý interval odčervení je jednou za ¼ až ½ roku. Konkrétní četnost odčervení je závislá na způsobu chovu zvířete.

S příchodem jara začnou být aktuální vnější parazitozy, především napadení klíšťaty a blechami. V současné době je již k dispozici velký výběr protiparazitárních přípravků, které se velmi snadno aplikují. Nejčastěji používáme roztok k nakapání na kůži, který je balený v malých tubičkách ( spot-on). U psů se také osvědčily protiparazitární obojky.

Součástí preventivní péče o naše zvířecí společníky je také ošetření před vycestováním do zahraničí. V souvislosti s cestováním je samozřejmostí dobrá chráněnost proti již zmíněním infekčním chorobám. Zvláštní požadavky jsou na platnost očkování proti vzteklině. Je třeba vědět, že po aplikaci vakcíny se určitou dobu tvoří protilátky, zvíře tedy není chráněno hned, což zohledňují právní předpisy (očkování se považuje za platné 21 dní od očkování, které je považováno za poslední pro základní očkování, popř. ode dne přeočkování, pokud byla očkovací látka podána během doby platnosti předchozího očkování a existuje o tomto doklad, jinak je považováno za základní). Zvíře musí mít vystaven pas zvířete v zájmovém chovu, který je vydáván pověřeným veterinárním lékařem na základě jasné identifikace zvířete, kterou je aplikovaný mikročip nebo čitelné tetování. Některé země vyžadují serologické vyšetření na vzteklinu (zjištění hladiny protilátek z krve), které lze provést nejdříve 30 dní po vlastním očkování. Např. Velká Británie požaduje vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině provedené alespoň 6 měsíců před vstupem do země. Sérologické vyšetření je také požadováno u psů, koček a fretek při návratu z třetích zemí, které nejsou na seznamu 3. zemí. Některé země požadují ošetření proti echinokokóze (parazitoza) a ošetření proti klíšťatům. Při cestách do jižních států je třeba pamatovat na prevenci srdeční červivosti, která je způsobena vlasovcem psím. Dospělci žijí v srdeční komoře nebo v plicních tepnách psů. Přenašečem larev je komár. Léčba onemocnění je obtížná, proto je důležitá prevence. K prevenci této parazitozy je opět roztok k nakapání na kůži (spot-on). Každý majitel zvířete by si měl v dostatečném předstihu zjistit informace pro svou cestu na www.svscr.cz

MVDr. Alena Ansorgová

Rodinná
atmosféra

Osobní a
citlivý přístup

Přijímáme
platební karty

Váš prohlížeč je zastaralý a není podporován!Aktualizujte svůj prohlížeč na aktuální verzi. (např. MS Edge, Chrome, Firefox, ...)

ANVET - Veterinární klinika
MVDr. Alena Ansorgová
Meduňková 9
621 00, Brno - Ivanovice
603 780 480
klinika@anvet.cz